piątek, 14 lutego 2014

The European Award for Best Content for Kids - czyli jak moi uczniowie podbili Brukselę!

(od lewej) Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej - Neelie Kroes, przedstawiciel Instrukcji obsługi języka polskiego - Kacper Wójtowicz, (z tyłu) przewodnicząca jury Konkursu Best Content For Kids - Sonia Livingstone i - skromnie - ja.
Instrukcja obsługi języka polskiego to mój autorski projekt oparty na tworzeniu wideobloga. Uczniowie uczestniczący w kółku medialnym od roku nagrywają filmy edukacyjne związane z naszym ojczystym językiem (ortografią, gramatyką, rodzajami i gatunkami literackimi, itp.), w których przekazują wiedzę. Stworzenie jednego filmiku wymaga dużego nakładu pracy: napisanie scenariusza, uczenie się ról, występowanie przed kamerą, montowanie filmu to zadania, z którymi uczniowie muszą sobie radzić. I wychodzi im to znakomicie! Gdyby było inaczej nasz wideoblog nie wygrałby przecież europejskiego Konkursu na najlepsze treści dla dzieci (The European Award for Best Content for Kids)! Zwycięstwo na etapie narodowym pozwoliło nam zajść bardzo daleko - tak w przenośni, jak i dosłownie, bowiem po odbiór nagrody musieliśmy się wybrać aż do Brukseli. Reprezentantem grupy, który miał okazję uścisnąć dłoń Pani Neelie Kroes (Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej) i uczestniczyć w gali w Parlamencie UE był uczeń pierwszej klasy gimnazjum - Kacper Wójtowicz, który najdłużej, spośród wszystkich uczestników kółka, pracuje nad projektem.

Przy okazji udziału w gali mieliśmy możliwość zwiedzić Brukselę - miasto kontrastów, gdzie obok starych kamienic wyrastają szklane bloki, gdzie piękne murale zdobią nadgryzione zębem czasu ściany. Poza takimi atrakcjami jak Muzeum Komiksu, Atomium, Grant Place czy Parlament UE, mieliśmy okazję zobaczyć także fantastyczną siedzibę firmy Google!

Informacje o zwycięstwie obiegły Polskę - Kacper udzielił wywiadu do Polskiego Radia, dziś usłyszałam parę miłych słów w Tok FM - przy okazji dyskusji o cyfrowej ewolucji w szkołach, pojawiły się także artykuły na portalu edukacyjnym Edunews i w prasie.

Ogólnie - chyba nigdy w życiu nie byłam tak bardzo zmotywowana do dalszej pracy :))
3 komentarze:

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Kornelia pisze...

Gratuluję:)) Odkąd zobaczyłam Pani efekty pracy oraz efekty pracy Pani uczniów na konferencji w Pszczynie, z zainteresowaniem śledzę Wasze poczynania, i wraz z koleżanką chcemy również z dzieciakami stworzyć kółko medialne - a motywacją była "Wasza Praca - Instrukcja Języka Polskiego":) Podziwiam,życzę dalszych sukcesów i nie omieszkam w razie trudności zwrócić się do Pani z pomocą:)
Kornelia Kuś - ZSP w Czarkowie

Katarzyna Krywult pisze...

Dziękuję serdecznie za słowa uznania! Oczywiście - w razie jakichkolwiek trudności służę pomocą.

Zapraszam także do współpracy: http://instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com/2014/02/akcja-instruktazowa.html - ruszamy z Akcją instruktażową i poszukujemy zapaleńców polonistycznych :)